Crete has always been a theatre for strange and splendid events. - George Psychoundakis, The Cretan Runner.
Ιούλιο και Αύγουστο γνωρίστε τη πανέμορφη Κρήτη, άνετα και ξεκούραστα με το Grefis Travel!
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο και αναχώρηση με απευθείας πτήση της Sky Express για το Ηράκλειο. Άφιξη, επιβίβαση στο λεωφορείο και αναχωρούμε για το Ρέθυμνο όπου θα έχουμε μια πρώτη γνωριμία με την πόλη. με τη Φορτέτσα και τα γραφικά δρομάκια της πόλης, που η ανατολίτικη επιρροή από την Οθωμανική Αυτοκρατορία, συνδυάζεται με την ενετική αρχιτεκτονική της Αναγέννησης. Χρόνος ελεύθερος για περπάτημα στα σοκάκια του ιστορικού κέντρου, για να συναντήσουμε πολλά ενετικά και οθωμανικά μνημεία. Στη συνέχεια μεταφορά στο ξενοδοχείο. Το απόγευμα ελεύθερο για να χαρείτε τις ανέσεις του ξενοδοχείου. Διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχώρηση για τα Χανιά. Νωρίς το πρωί φτάνουμε στο λιμάνι των Χανίων και απολαμβάνουμε ένα υπέροχο πρωινό με περιπάτους γνωριμίας στην πόλη με το Βενετσιάνικο λιμάνι, και τα γραφικά δρομάκια της πόλης. Αμέσως μετά θα επισκεφθούμε τους Τάφους των Βενιζέλων στο Ακρωτήρι, μέσα σε ένα μαγευτικό ‘Άλσος με μοναδική θέα στην πόλη. Χρόνος ελεύθερος για βόλτες στην πόλη. Επιστροφή αργά το απόγευμα. Δείπνο, διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχώρηση για την Μονή Αρκαδίου. Η Μονή Αρκαδίου είναι το ιερότερο σύμβολο του αγώνα των Κρητικών για την ελευθερία. Βρίσκεται σε χαμηλό οροπέδιο (υψόμετρο 500 μέτρα) στις υπώρειες του Ψηλορείτη σε απόσταση 23 χλμ. από το Ρέθυμνο. Στη μεγάλη κρητική επανάσταση του 1866 ένας στρατός από 15.000 Οθωμανούς με 30 κανόνια περικύκλωσε τη Μονή Αρκαδίου, οι επαναστάτες κλείστηκαν στην πυριτιδαποθήκη (παλιά οιναποθήκη) και ο Κωστής Γιαμπουδάκης έβαλε φωτιά στα βαρέλια με την πυρίτιδα και το κτίριο ανατινάχτηκε στον αέρα (9 Νοεμβρίου 1866). Στη συνέχεια θα επισκεφθούμε ένα από τα πιο σημαντικά νέα μουσεία της Κρήτης το μουσείο της αρχαίας Ελεύθερνας και στη συνέχεια, στους πρόποδες του Ψηλορείτη, τους Μαργαρίτες το χωριό των ‘‘πιθαράδων’’ και σημαντικότερο κέντρο αγγειοπλαστικής στη δυτική Κρήτη, με μακρά ιστορία από την εποχή της Ενετοκρατίας. Στη συνέχεια θα μεταφερθούμε στην πόλη του Ρεθύμνου, με τη Φορτέτσα και τα γραφικά δρομάκια της πόλης, που η ανατολίτικη επιρροή από την Οθωμανική Αυτοκρατορία, συνδυάζεται με την Ενετική αρχιτεκτονική της Αναγέννησης. Χρόνος ελεύθερος για περπάτημα στα σοκάκια του ιστορικού κέντρου, για να συναντήσουμε πολλά ενετικά και οθωμανικά μνημεία. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Το βράδυ δείπνο στο ξενοδοχείο και αμέσως μετά βραδιά διασκέδασης με Ελληνική μουσική. Διανυκτέρευση.
Απολαύσετε ένα υπέροχο πρωινό στο εστιατόριο του ξενοδοχείου, δοκιμάζοντας παραδοσιακά εδέσματα και φρέσκα τοπικά προϊόντα. Αφού απολαύσετε το πρωινό σας, μπορείτε να ξεκινήσετε μια περιήγηση στα μαγευτικά σοκάκια της παλιάς πόλης του Ρεθύμνου. Η πόλη αυτή είναι γνωστή για τον παραδοσιακό της χαρακτήρα και την ιστορία της, και διαθέτει όμορφες πέτρινες πλατείες, αρχοντικά και εκκλησίες με ιδιαίτερη αρχιτεκτονική. Εναλλακτικά προαιρετική εκδρομή στην μαγικότερη παραλία της Κρήτης τον Μπάλο και την Γραμβούσα. Διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχώρηση για την ολοήμερη εκδρομή μας στο ανατολικό άκρο του νησιού όπου θα επισκεφθούμε το μαρτυρικό νησί της Σπιναλόγκα. Το νησί ήταν φρούριο των Ενετών και των Οθωμανών, αλλά και λεπροκομείο για πάνω από 50 χρόνια. Σήμερα, είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς αρχαιολογικούς χώρους της Κρήτης, που προσελκύει χιλιάδες επισκέπτες κάθε χρόνο. Στη συνέχεια θα κατευθυνθούμε στην Ελούντα, το γραφικό ψαροχώρι που μετεξελίχθηκε σε δημοφιλές οθωμανικό θέρετρο, φημισμένο για την ομορφιά του τοπίου και τα πολυτελή ξενοδοχεία του και αμέσως μετά κατευθυνόμαστε στον Άγιο Νικόλαο, την κοσμοπολίτικη πόλη στην ανατολική Κρήτη, που αποτελεί την πρωτεύουσα και τη μεγαλύτερη πόλη του νομού Λασιθίου. Η πόλη είναι γνωστή για τη λίμνη της, που βρίσκεται στο κέντρο της και συνδέεται με το λιμάνι μέσω ενός καναλιού. Θα περιηγηθούμε στην πόλη, χρόνος ελεύθερος για φαγητό (εξ ιδίων) και βόλτα. Αργά το απόγευμα επιστροφή στο ξενοδοχείο. Δείπνο, διανυκτέρευση.
Πρωινό στο ξενοδοχείο. Έπειτα ελεύθερος χρόνος να απολαύσετε την ημέρα σας με έναν καφέ σε ένα από τα πολλά καφέ της παλιάς πόλης του Ρεθύμνου ή τις όμορφες παραλίες. Ανακαλύψτε τα μικρά σοκάκια και την αρχιτεκτονική της περιοχής, επισκεφθείτε τον αρχαίο οικισμό του Ρεθύμνου και τον ενετικό λιμένα, απολαύστε τη θέα από την Εκκλησία του Αγίου Φραγκίσκου και τη Φορτέτζα του Ρεθύμνου. Μπορείτε επίσης να περπατήσετε στα στενά δρομάκια και να ανακαλύψετε τα μυστικά μέρη της πόλης, εξερευνώντας τα καταστήματα με τα τοπικά προϊόντα και τις τέχνες, όπως τα κεραμικά, τα κοσμήματα και τα χειροποίητα καλλιτεχνήματα. Διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχώρηση για τη νότια Κρήτη. Θα περάσουμε το φαράγγι του Κουρταλιώτη και θα επισκεφθούμε την Ιερά Μονή Πρέβελης, ιστορικό μοναστήρι και αμέσως μετά την μοναδική παραλία στο Δαμνώνι όπου θα έχουμε χρόνο για μπάνιο. Απολαύστε τη θάλασσα και τις γραφικές ταβέρνες και προαιρετικά μπορείτε να πάρετε το καραβάκι για το φοινικόδασος της Πρέβελης που βρίσκεται στην έξοδο του φαραγγιού στη νότια θάλασσα της Κρήτης. Επιστροφή το απόγευμα, δείπνο διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχώρηση για την Κνωσό. Εδώ βρίσκεται το μεγαλύτερο και πλέον λαμπρό ανάκτορο του μυθικού βασιλιά Μίνωα, που χτίστηκε γύρω στο 2000 π.Χ. και αποτέλεσε το κέντρο του περίφημου Μινωικού πολιτισμού. Στην Κνωσό μπορείς να δεις από κοντά τη χάρη και τη δεξιοτεχνία των αρχαίων Κρητών, που φάνηκε στη δόμηση, στη διακόσμηση και στη λειτουργία του ανακτόρου. Θα μάθουμε επίσης για διάσημες ιστορίες όπως ο μύθος του Λαβύρινθου και ο μύθος του Δαίδαλου και του Ίκαρου. Στη συνέχεια μεταφορά στην πόλη του Ηρακλείου για να εξερευνήσουμε το Αρχαιολογικό Μουσείο. Γνωρίζατε ότι διαθέτει την καλύτερη συλλογή μινωικής τέχνης στον κόσμο. Χρόνος ελεύθερος για να κάνετε μια βόλτα στα γοητευτικά δρομάκια του Ηρακλείου. Tο απόγευμα αναχώρηση για το αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής μας.
Αναχωρήσεις κάθε Παρασκευή από 01/07 έως 31/08
Αθήνα – Ηράκλειο GQ 210 07:10 – 08:00 Ηράκλειο – Αθήνα GQ 215 18:50 – 19:40 |
Επιβάρυνση +50€ σε όλο τον τιμοκατάλογο για τις αναχωρήσεις 26/07, 02/08, 09/08 & 16/08.
Επιβάρυνση +50€ σε όλο τον τιμοκατάλογο για τις αναχωρήσεις 26/07, 02/08, 09/08 & 16/08.
Επιβάρυνση +50€ σε όλο τον τιμοκατάλογο για τις αναχωρήσεις 26/07, 02/08, 09/08 & 16/08.
Επιβάρυνση +50€ σε όλο τον τιμοκατάλογο για τις αναχωρήσεις 26/07, 02/08, 09/08 & 16/08.
Επιβάρυνση +50€ σε όλο τον τιμοκατάλογο για τις αναχωρήσεις 26/07, 02/08, 09/08 & 16/08.
Επιβάρυνση +50€ σε όλο τον τιμοκατάλογο για τις αναχωρήσεις 26/07, 02/08, 09/08 & 16/08.
Επιβάρυνση +50€ σε όλο τον τιμοκατάλογο για τις αναχωρήσεις 26/07, 02/08, 09/08 & 16/08.
ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ COVID-19 (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ 20€)
…Απόλαυσε κάθε σου ταξίδι χωρίς άγχος.
Ήρθε ώρα να ταξιδέψουμε ξανά!
Το ειδικά διαμορφωμένο πρόγραμμα που ακολουθεί, διασφαλίζει εσάς & την οικογένεια σας,
έναντι δύσκολων καταστάσεων που μπορεί να παρουσιαστούν τόσο κατά την διάρκεια της εκδρομής όσο κ’ πριν την αναχώρηση.
Δείτε εδώ όλα όσα περιλαμβάνει!
Κόστη εισόδων σε Αρχαιολογικούς Χώρους & Θεάματα:
Copyrights © 2019 Design & Marketing by Not The Same & Web Development Digital Media